Przejdź do stopki

26 listopada 2020, godz. 18.00 premiera filmu „WYSOKIE TRAWY”

26 listopada 2020, godz. 18.00 premiera filmu „WYSOKIE TRAWY”

Treść

26 listopada 2020, godz. 18.00, profil Facebook Teatru Nowego Proxima w Krakowie: Premiera filmu „WYSOKIE TRAWY” zrealizowanego przez uczniów i uczennice Szkoły Podstawowej im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowej Wsi
WYSOKIE TRAWY to film krótkometrażowy, który opowiada historię Amelii. Poznajemy ją w momencie, w którym tuż po przeprowadzce do nowego miejsca, próbuje odnaleźć się w nowym środowisku. Amelii towarzyszy jej największy przyjaciel – pies, który stara się pomagać jej w pokonywaniu różnych trudności, prowokując jednocześnie Amelię do tego, żeby była bardziej odważna i żeby nie bała się brać spraw we własne ręce.
Dzięki temu, że akcja filmu toczy się wśród nastolatków, możemy lepiej zrozumieć to, w jaki sposób młodzi ludzie doświadczają i czym dla nich są: przyjaźń, hejt, wzajemne wsparcie, brak akceptacji, zachwyt, rozczarowanie.
Tworząc postać Amelki uczestnicy projektu uznali, że koniecznie powinna ona funkcjonować w towarzystwie swojego przyjaciela i alter ego – psa, podejmując się w ten sposób jednego z najtrudniejszych wyzwań na planie filmowym, jakim jest praca ze zwierzętami. Efekty tej pracy, która wymagała niezwykłej wrażliwości, zaangażowania i wyczucia, zobaczyć będzie można 26 listopada, w trakcie premiery online filmu „Wysokie trawy”.
Tematyka podejmowana w filmie a także jego scenariusz został stworzony przez nastolatków z Nowej Wsi, uczestników 7. edycji projektu „Be brave – młodzi w kulturze”.
„Be brave – młodzi w kulturze” to projekt społeczny realizowany przez Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie od 2014 roku. Co roku zapraszamy do współpracy wybrane szkoły wiejskie z Małopolski, z którymi realizujemy cykl przeznaczonych dla młodzieży działań edukacyjnych i animacyjnych. Uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczą w cyklu szkoleń lokalnych i wyjazdowych, w trakcie których mają okazję rozwijać swoje kompetencje miękkie, w tym zwłaszcza w zakresie współpracy w grupie, rozwiązywania konfliktów, motywacji, wyznaczania celów. Istotną częścią projektu jest diagnoza problemów istotnych z punktu widzenia młodzieży.
Poprzez projekt „Be brave – młodzi w kulturze” staramy się stworzyć przestrzeń, w której młodzi ludzi mogą opowiedzieć o swoim świecie i istotnych dla nich problemach. Dlatego właśnie działania artystyczne realizowane w projekcie, są od początku do końca realizowane przez jego uczestników.
Pracę nad filmem rozpoczynamy od diagnozy problemów, z którymi stykają się uczestnicy projektu. Wspólnie zastanawiamy się nad tym, które z nich są szczególnie istotne i o których chcieliby opowiedzieć. Tworząc film staramy się również, aby uczestnicy projektu byli jego twórcami, a nie odtwórcami. I chociaż filmy powstają pod opieką artystyczną Weroniki Sirasz i Aliny Senik, to za jego kształt odpowiadają uczestnicy projektu. To oni na planie filmowym odpowiadają za scenografię, oświetlenie, nagłośnienie, charakteryzację, kostiumy, efekty specjalne. To również uczestnicy projektu tworzą scenariusz, a na planie filmowym wcielają się w stworzonych przez siebie bohaterów.
Projekt „Be brave – młodzi w kulturze” to dla jego uczestników nie tylko okazja do samorozwoju i nabycia nowych kompetencji, ale też szansa na to, aby zobaczyć w praktyce na czym polega praca w grupie i jak wiele korzyści możemy czerpać ze wspólnego działania w grupie, w której każdy z jej członków jest tak samo ważny i tak samo potrzebny. 
W realizowanej w 2020 roku 7. edycji projektu „Be brave – młodzi w kulturze” uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z Turzy (gmina Rzepiennik Strzyżewski), Frydmana (gmina Łapsze Niżne) i Nowej Wsi (gmina Łabowa).
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt dofinansowano ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Łabowa
Realizacja projektu: Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie, kurator projektu: Tomasz Kireńczuk, koordynatorka projektu: Dana Bień, opieka artystyczna nad projektem: Weronika Sirasz i Alina Senik.
Film „Wysokie trawy”, po zaplanowanej na 26 listopada 2020 roku premierze online, dostępny będzie na kanale youtube Teatru Nowego w Krakowie oraz na stronie www.teatrnowy.com.pl w zakładce poświęconej projektowi „Be brave”.

Zdjęcia