Informacja o powszechnej deratyzacji na terenie Gminy Łabowa
Treść
OBWIESZCZENIE
WÓJTA GMINY ŁABOWA
z dnia 30 września 2013r.
W sprawie powszechnej deratyzacji na terenie Gminy Łabowa .
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
(t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) oraz § 30,31 i 32 załącznika nr 1 do uchwały Nr XXVIII Rady Gminy Łabowa z dnia 11 lutego 2013r. - Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Łabowa,wprowadzam na terenie Gminy Łabowa
powszechną akcję deratyzacji (odszczurzanie)
Powszechna akcja deratyzacji polega na jednoczesnym i jednolitym wyłożeniu trutki we wszystkich budynkach mieszkalnych, użytkowych, produkcyjnych, magazynowych oraz w szkołach, przedszkolach, zakładach opieki zdrowotnej, sklepach, restauracjach bez względu na to czy są tam gryzonie czy nie.Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach, administratorach, użytkownikach, zarządcach nieruchomości i obiektów.
Powszechną akcję deratyzacji ustalam od 15 października 2013r. do dnia 15 listopada 2013r.
W związku z powyższym zobowiązuję właścicieli, administratorów, użytkowników, zarządców nieruchomości i obiektów do:
1. oczyszczenia do dnia 14 października br. podwórzy, piwnic, poddaszy, strychów, magazynów we wszystkich obiektach i zakładach, celem pozbawienia gryzoni ewentualnego pożywienia.
2. zaopatrzenia się w odpowiednią ilość trutki przeciw gryzoniom. Można również zawrzeć umowę o wykonanie odszczurzania z zakładem deratyzacyjnym.
3. od 15 października br. należy wyłożyć trutkę w miejscach (niedostępnych dla innych zwierząt), w których istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się gryzoni, a w szczególności na śmietnikach, w piwnicach, magazynach, pomieszczeniach strychowych i gospodarczych, a także na zapleczach sklepów, restauracji itp., w ilości zgodnej z podaną na etykiecie środka użytego do deratyzacji.
4. wyłożoną trutkę pozostawić i w miarę potrzeby uzupełniać do końca trwania akcji a padłe gryzonie należy usuwać z nieruchomości na bieżąco-zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
5. w dniu 15 listopada br. należy usunąć pozostałości trutki i oczyścić administrowane nieruchomości.
6. dzieci należy pouczyć o niebezpieczeństwie zatrucia i nie pozostawiać ich bez opieki.
7. w czasie trwania akcji zwierzęta i ptactwo domowe należy trzymać w zamknięciu a w miejscach wyłożenia trutki należy umieścić ostrzeżenie „UWAGA TRUTKA”.
8. w przypadku ewentualnego zatrucia człowieka wyłożoną trutką, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.