Przejdź do stopki

Wnioski o zakup węgla w preferencyjnej cenie są przyjmowane do 12 grudnia do godziny 17:00 w Ośrodku Pomocy Społecznej w pokoju nr 6.

Nie żyje porucznik Helena Wiktor ps. „Konwalia”

Nie żyje porucznik Helena Wiktor ps. „Konwalia”

Treść

11 kwietnia 2022 w wieku 93 lat zmarła porucznik Helena Wiktor ps. „Konwalia”. Była ostatnią łączniczką „Żandarmerii PPAN” Stanisława Pióry ps. „Emir”. Córka Jana i Marii z domu Zaczyk
Helena Wiktor (ur. 1928 w Popardowej) mieszkała w Maciejowej. Do jej zadań  jako łączniczki należało m.in. noszenie meldunków i lekarstw dla partyzantów. Pomagała też przenosić broń. We wrześniu 1948 r. została aresztowana, a 10 grudnia tego samego roku, po brutalnym śledztwie, Sąd Wojskowy skazał ją na pięć lat więzienia. Na wolność wyszła po trzech latach, trzech miesiącach i tygodniu odsiadki. W latach 90. XX wieku Sąd Okręgowy w Krakowie unieważnił wyrok komunistycznego sądu.
Cześć i chwała Bohaterom!
Uroczystości pogrzebowe śp. Heleny Wiktor odbędą się 19 kwietnia 2022 r. o godz. 15:00 w Kościele Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Maciejowej, gdzie zostanie odprawiona Msza Święta Żałobna za spokój Duszy Śp. Zmarłej, po której ciało zostanie odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku.
źródło: Jacek Zygadlewicz
foto: UG Łabowa
 

Zdjęcia