26 listopada 2020, godz. 18.00 premiera filmu „WYSOKIE TRAWY”

26 listopada 2020, godz. 18.00, profil Facebook Teatru Nowego Proxima w Krakowie: Premiera filmu „WYSOKIE TRAWY” zrealizowanego przez uczniów i uczennice Szkoły Podstawowej im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowej Wsi
WYSOKIE TRAWY to film krótkometrażowy, który opowiada historię Amelii. Poznajemy ją w momencie, w którym tuż po przeprowadzce do nowego miejsca, próbuje odnaleźć się w nowym środowisku. Amelii towarzyszy jej największy przyjaciel – pies, który stara się pomagać jej w pokonywaniu różnych trudności, prowokując jednocześnie Amelię do tego, żeby była bardziej odważna i żeby nie bała się brać spraw we własne ręce.
Dzięki temu, że akcja filmu toczy się wśród nastolatków, możemy lepiej zrozumieć to, w jaki sposób młodzi ludzie doświadczają i czym dla nich są: przyjaźń, hejt, wzajemne wsparcie, brak akceptacji, zachwyt, rozczarowanie.
Tworząc postać Amelki uczestnicy projektu uznali, że koniecznie powinna ona funkcjonować w towarzystwie swojego przyjaciela i alter ego – psa, podejmując się w ten sposób jednego z najtrudniejszych wyzwań na planie filmowym, jakim jest praca ze zwierzętami. Efekty tej pracy, która wymagała niezwykłej wrażliwości, zaangażowania i wyczucia, zobaczyć będzie można 26 listopada, w trakcie premiery online filmu „Wysokie trawy”.
Tematyka podejmowana w filmie a także jego scenariusz został stworzony przez nastolatków z Nowej Wsi, uczestników 7. edycji projektu „Be brave – młodzi w kulturze”.
„Be brave – młodzi w kulturze” to projekt społeczny realizowany przez Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie od 2014 roku. Co roku zapraszamy do współpracy wybrane szkoły wiejskie z Małopolski, z którymi realizujemy cykl przeznaczonych dla młodzieży działań edukacyjnych i animacyjnych. Uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczą w cyklu szkoleń lokalnych i wyjazdowych, w trakcie których mają okazję rozwijać swoje kompetencje miękkie, w tym zwłaszcza w zakresie współpracy w grupie, rozwiązywania konfliktów, motywacji, wyznaczania celów. Istotną częścią projektu jest diagnoza problemów istotnych z punktu widzenia młodzieży.
Poprzez projekt „Be brave – młodzi w kulturze” staramy się stworzyć przestrzeń, w której młodzi ludzi mogą opowiedzieć o swoim świecie i istotnych dla nich problemach. Dlatego właśnie działania artystyczne realizowane w projekcie, są od początku do końca realizowane przez jego uczestników.
Pracę nad filmem rozpoczynamy od diagnozy problemów, z którymi stykają się uczestnicy projektu. Wspólnie zastanawiamy się nad tym, które z nich są szczególnie istotne i o których chcieliby opowiedzieć. Tworząc film staramy się również, aby uczestnicy projektu byli jego twórcami, a nie odtwórcami. I chociaż filmy powstają pod opieką artystyczną Weroniki Sirasz i Aliny Senik, to za jego kształt odpowiadają uczestnicy projektu. To oni na planie filmowym odpowiadają za scenografię, oświetlenie, nagłośnienie, charakteryzację, kostiumy, efekty specjalne. To również uczestnicy projektu tworzą scenariusz, a na planie filmowym wcielają się w stworzonych przez siebie bohaterów.
Projekt „Be brave – młodzi w kulturze” to dla jego uczestników nie tylko okazja do samorozwoju i nabycia nowych kompetencji, ale też szansa na to, aby zobaczyć w praktyce na czym polega praca w grupie i jak wiele korzyści możemy czerpać ze wspólnego działania w grupie, w której każdy z jej członków jest tak samo ważny i tak samo potrzebny. 
W realizowanej w 2020 roku 7. edycji projektu „Be brave – młodzi w kulturze” uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z Turzy (gmina Rzepiennik Strzyżewski), Frydmana (gmina Łapsze Niżne) i Nowej Wsi (gmina Łabowa).
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt dofinansowano ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Łabowa
Realizacja projektu: Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie, kurator projektu: Tomasz Kireńczuk, koordynatorka projektu: Dana Bień, opieka artystyczna nad projektem: Weronika Sirasz i Alina Senik.
Film „Wysokie trawy”, po zaplanowanej na 26 listopada 2020 roku premierze online, dostępny będzie na kanale youtube Teatru Nowego w Krakowie oraz na stronie www.teatrnowy.com.pl w zakładce poświęconej projektowi „Be brave”.
Tagi

GALERIA